Jak hrát sálový fotbal (s obrázky)

Obsah:

Anonim

Sálový fotbal je sport, který je zábavný i fyzicky náročný. Přestože je základní koncept podobný běžnému fotbalu, existují určité rozdíly, jako je velikost hřiště, pravidla a herní technologie. Tento článek vás provede hraním a pěstováním malého fotbalu.

Krok

Část 1 ze 4: Naučte se pravidla halového fotbalu

Hrajte sálovou kopanou Krok 1

Krok 1. Pochopte účel této hry

Fotbal je jednoduchá hra a cílem je jen dostat míč do soupeřovy branky. Pokaždé, když míč míří do soupeřovy branky, je týmu přidělen jeden bod, který se nazývá gól.

• Ve fotbalovém zápase stojí proti sobě dva týmy na hřišti a na každém konci hřiště jsou umístěny góly. Hráči tedy musí soutěžit a bojovat o míč v prostoru soupeře a nakonec střílet míč, aby vstřelili gól.
  • Fotbalové zápasy obvykle zahrnují driblování (běh s míčem u nohou) a jeho předání spoluhráči, aby se dostatečně přiblížil a vystřelil. Soupeř se snaží chytit míč tak často, že zápas probíhá střídavě v poli obou týmů.
Hrajte sálovou kopanou Krok 2

Krok 2. Znát hlavní pravidla

Asi nejdůležitějším pravidlem ve fotbale je, že hráči se nesmějí dotýkat míče rukama, když je ještě ve hře (kromě brankáře).

• Hráči také nesmí úmyslně soupeřit, tlačit, bít nebo zranit/sabotovat protivníka.
  • Pokud míč míří mimo hrací plochu, tým, který míč vydal, dává soupeřovu družstvu právo kopnout nebo vyhodit míč z postranní čáry. V tomto případě je však halový fotbal jiný, protože (v závislosti na místnosti) je obtížné dostat míč mimo hřiště kvůli zdem obklopujícím hřiště.
Hrajte sálovou kopanou Krok 3

Krok 3. Znát pozice hráčů

Každý fotbalový tým je rozdělen na obránce a útočící hráče a každý hráč má konkrétní cíl (např. Vystřelení míče nebo bránění). U sálového fotbalu rozdíly mezi hráči nejsou tak velké. I když je každému hráči přidělena pozice, jsou flexibilnější a svobodnější se toulat po hřišti než běžný fotbal.

• Dva lidé dostanou obranné postavení, aby pomohli brankáři zabránit tomu, aby soupeřův tým skóroval.
  • Další dva hráči začínají tak, že stojí 60 cm před obránci a v pozici útočníků. Mají na starosti útočení, takže se musí pokusit zahrát míč do prostoru soupeře a dávat góly.
  • Jeden hráč hraje jako záložník a začíná přímo ve středu pole týmu. Tento hráč má za úkol podle potřeby útočit a bránit.
  • Stejná pravidla platí pro každého hráče bez ohledu na jeho pozici, kromě brankáře (aka brankáře). Brankáři jsou poslední obrannou linií týmu a smějí rukama zachytit nebo zablokovat střelu soupeře ze vstupu do brány.
Hrajte sálovou kopanou krok 4

Krok 4. Pochopte, jak hra začíná a končí

Fotbalové utkání začíná výkopem (první kop) a končí po uplynutí určitého času. Vyhrává tým, který může dát nejvíce gólů. Profesionální fotbal běží 90 minut, ale délka zápasu se liší podle typu, zda oba týmy mohou nebo nemohou dát gól, a tak dále.

Výkop nastává, když oba týmy zaujmou pozice ve svých příslušných oblastech pole a míč je přímo ve středu pole a dva hráči jsou napravo a nalevo od míče. Když rozhodčí signalizuje zahájení hry, oba hráči převezmou kontrolu nad míčem. Výkop označuje začátek hry a je znovu zahájen po vstřelení gólu

Hrajte sálovou kopanou Krok 5

Krok 5. Pochopte roli rozhodčího

Rozhodčí je osoba zodpovědná za dohled nad zápasem a zajištění toho, aby všichni hráči dodržovali pravidla. Rozhodčí také signalizuje začátek a konec zápasu a oznámí vítězný tým.

• Rozhodčí může dát kartu, když jeden z hráčů poruší pravidla (což se obvykle nazývá faul nebo faul). Když rozhodčí vidí faul (např. Tlačení protihráče), může dát přestupkové žluté kartě varovný signál.
  • Pokud hráč obdrží dvě žluté karty, je tento hráč vyloučen ze hry a nemůže být nahrazen. Pokud rozhodčí rozhodne, že se hráč dopustil několika faulů, které svědčí o špatném sportovním chování, může rozhodčí udělit červenou kartu a hráč je okamžitě vyloučen ze hry, aniž by byl nahrazen.

Část 2 ze 4: Rozlišování pravidel pravidelného fotbalu od sálového fotbalu

Hrajte sálovou kopanou krok 6

Krok 1. Poznejte různé pozice hráčů

Sálový a pravidelný fotbal se zásadně liší (většinou kvůli menší velikosti hřiště), včetně rozdílu v počtu hráčů na tým. V sálové kopané se tým skládá ze 6 hráčů, včetně brankáře.

Hráči, kteří obvykle hrají jako přední a zadní hráči, se stávají flexibilnějšími a mohou hrát útočící i obranné. V podstatě se všichni hráči (včetně brankáře) mohou volně pohybovat na hřišti a neomezují se pouze na jednu konkrétní funkci ve hře

Zahrajte si halový fotbal, krok 7

Krok 2. Naučte se specifická pravidla sálového fotbalu

Protože se malý fotbal hraje v menší, uzavřené oblasti, existují některá pravidla, která se liší od běžného fotbalu. Většina těchto pravidel je podobná arénovým sportům.

• Hráči mohou být nahrazeni kdykoli během hry.
  • Například hra malého fotbalu pokračuje bez trestu nebo přerušení hry, pokud míč zasáhne zeď obklopující hřiště. Zápas pokračuje a každý hráč pokračuje v boji o míč. Tato praxe se nazývá „hra ze stěn“.
  • Pouze pokud míč přejde přes zeď a úplně opustí hřiště, hra se zastaví a družstvo, které míč nevyneslo, smí hodit nebo kopnout míč zpět do pole (stejně jako běžný fotbal). Některý malý fotbal se však hraje v úplně uzavřeném prostoru, takže je nemožné, aby míč opustil hřiště.
Zahrajte si halový fotbal, krok 8

Krok 3. Znáte stejná pravidla jako běžný fotbal

I když existuje mnoho rozdílů v pravidlech mezi sálovým a běžným fotbalem, celkové cíle a metody jsou téměř stejné. Znalost těchto podobností vám proto pomůže rychleji porozumět mechanice sálového fotbalu.

• Například při sálovém fotbalu platí standardní pravidla týkající se kontaktu mezi hráči. Během zápasu nesmíte soupeře trefovat, kopat úmyslně nebo mu fyzicky překážet.
  • Metoda bodování je také stejná. Ke vstřelení gólu musí hráč vložit míč do soupeřovy branky, přes brankovou čáru, mezi tyče a pod břevno.
  • Pokud rozhodčí prohlásí faul (např. Jeden z hráčů použije ruku), platí pro halový fotbal stejná pravidla volného kopu.
Zahrajte si halový fotbal, krok 9

Krok 4. Určete délku zápasu

Profesionální halové fotbalové zápasy se hrají 60 minut a jsou rozděleny do čtyř poločasů s přestávkou 3 minuty mezi polovinami 1 a 2 a mezi poločasy 3 a 4 a 15 minut mezi poločasy 2 a 3 (poločas). V běžných zápasech a amatérských ligách je ale doba hraní a odpočinek jiná. Rozhodněte se proto před soutěží.

Pokud sálový fotbal skončí remízou, hrací doba se přičte 15 minut x 2 směny. Pokud jeden tým vstřelí gól, hra se okamžitě zastaví

Část 3 ze 4: Přizpůsobení se hraní sálového fotbalu

Hrajte sálovou kopanou krok 10

Krok 1. Připravte si správné vybavení

Jako běžný fotbal budete potřebovat chrániče holení, dlouhé ponožky a boty. Použité boty jsou však speciálně pro sálový fotbal (bez kopaček) a liší se od běžných plochých bot.

Můžete si obout tenisky nebo běžecké boty, ale rychlost a snadnost pohybu během zápasu nejsou stejné

Hrajte sálovou kopanou krok 11

Krok 2. Procvičte si sálový fotbalový míč

Pokud jste pravidelný fotbalista a přizpůsobujete se hraní uvnitř, udělejte si čas na žonglování s míčem. Pokud hrajete na astroturfu (syntetický trávník) nebo na tvrdém, hladkém povrchu, míč bude mít menší trakci a budete muset pohybovat nohama rychleji, abyste mohli ovládat míč na hřišti.

Hrajte sálovou kopanou krok 12

Krok 3. Hrajte rychle

Sálový fotbal je rychlejší než běžný fotbal, který vás udrží v kondici a vylepší vaše herní schopnosti. Zvyknout si na vysokorychlostní hraní však nějakou dobu trvá.

• Soustřeďte se na rychlé přihrávky a malé, kontrolované pohyby oběma nohama, dokud nebudete moci hrát rychle přirozeně.
  • Zlepšit verbální komunikaci. Protože je hra rychlá a probíhá v uzavřených prostorách, budete si muset se svými spoluhráči často povídat. Často musíte přihrát míč, abyste byli v dobré pozici a dostali míč zpět. V tu chvíli zakřičte „oper“, aby kolegové znali vaši pozici.

Část 4 ze 4: Staňte se skvělým halovým fotbalistou

Hrajte sálovou kopanou krok 13

Krok 1. Cvičte střelbu s přesností

Ve vnitřní fotbalové aréně je cíl skrytý ve zdi a má také menší velikost. Proto je důležité střílet co nejpřesněji.

Cvičte střelbu sami nebo s přáteli. Vyzkoušejte různé druhy střel, například vždy mířte těsně pod břevno (brankář tedy musí skočit, aby jej zablokoval)

Hrajte sálovou kopanou krok 14

Krok 2. Využijte výhod polních stěn

Možná je největším rozdílem mezi sálovým a běžným fotbalem přítomnost zdí. Profesionální hráči budou používat zdi k překonání nepřátelských hráčů.

Nacvičte si záměrné kopání do zdi, abyste předali míč příteli nebo přes soupeře. Buďte trpěliví, protože tato dovednost je poměrně složitá a vyžaduje hodně praxe

Hrajte sálovou kopanou krok 15

Krok 3. Zlepšete tělesnou kondici

Sálový fotbal je fyzicky náročnější než běžný fotbal, protože hra je rychlejší a každý hráč je po celou dobu v pohybu.

Běh (včetně sprintů), zvedání závaží a další cvičení, která budují svaly a zvyšují rychlost, vás vyvinou jako sálového fotbalistu

Hrajte sálovou kopanou, krok 16

Krok 4. Naučte se malé tahy, abyste oklamali svého protivníka

Malé pohyby jsou u sálového fotbalu důležité, protože chcete mít vždy výhodu tím, že oklamete soupeře. Pár triků zlepší hru a kompetence vašeho týmu.

• Když například střílíte míč, zkuste vystřelit špičkou prstu. Protože na faktoru vzdálenosti vlastně nezáleží, míč najednou vyskočí a oklamá soupeřova brankáře, aby jej nebylo možné včas přetlačit.
  • Místo toho, abyste přešli tam, kde je hráč, přejděte do místnosti, kde může míč obdržet partner. Hráči uvidí směr přihrávky a vezmou míč dříve, než jej vezme soupeř.
  • Další dobrou dovedností je Drag Back. Drag Back se provádí vrácením míče zpět pod nohy (namísto driblování dopředu) a blíže k tělu. Tímto způsobem chráníte držení míče a také poskytujete příležitosti vzít míč jiným směrem nebo rychle přihrát příteli.